Ev yapımı zeytin ezmesi

2015/02/img_3131.jpgSon zamanlarda ülke gündeminde neye baksam karanlık ve yıkıcı. Gencecik Özgecan’ın vahşice öldürülmesi, bitmek bilmeyen kadın cinayetleri ve şiddet sarmalı, kar topu oynadı diye bir insanın bıçaklanması, iç güvenlik yasa tasarısı ve kitaplarda okuduğum polis devleti günlerine merhaba deme ihtimalinin bu derece kuvvetli oluşu, siyasetçilerin yalanları ve riyakarlıkları, kısacası ülke gündemi ile okuduğum her şey içimi sıkıyor. Okumayayım desem onu da yapamıyorum. Bana son zamanlarda gelecekle ilgili umut veren en önemli şeylerden biri Özgecan’ın babası ve ailesi (okumadıysanız lütfen babasının Ayşe Arman’la yaptığı röportajı okuyun) ancak onlar gibi düşünenler, empati yeteneği gelişmiş, merhametli, sevgi dolu, şefkatli insanlar var oldukça bir yerlere varabiliriz gibi geliyor, bilmiyorum. Böyle bir yemek tarifi yazısı olur mu onu da bilmiyorum ama son zamanlardaki duygu durumum böyle maalesef. Umarım siz ülke gündeminin bu haline rağmen iyimserliğinizi koruyabiliyorsunuzdur, bu da çok önemli çünkü her şeye rağmen hayat devam ediyor.

Bu tarifi de geçen hafta evde  olduğum bir gün denedim ve çok hoşuma gitti. Kızartılmış ekmeğin üzerinde ve sandviçlerde oldukça güzel oluyor. Siz de evde kimsenin yüz vermediği zeytinleri bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Malzemelerin miktarını veriyorum ama bence bu miktarlara uymak zorunda değilsiniz, ağız tadınıza güvenin ve istediğiniz gibi değiştirin.

Malzemeler

  • Yaklaşık 130 gr kadar çekirdekleri çıkartılmış siyah zeytin
  • 1 diş sarımsak
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • Zeytinyağı

Tarif

  • İşin en uğraştırıcı kısmı zeytinlerin çekirdeklerini çıkartmak, bunu hallettikten sonra gerisi çocuk oyuncağı, zeytinyağı hariç tüm malzemeleri rondoya atıp çevirin, püre gibi olduktan sonra saklama kabınıza alın ve üzerini zeytinyağı ile kaplayın. Afiyet olsun.

 

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s