Yulaflı ekmek ve uyuyan kedi

dsc_1253 copy

Ortaokulla lise dönemi boyunca erkek kardeşimle beraber okula gittik. Sabahları kalkınca önce onu uyandırırdım, çünkü çok zor uyanırdı. Uyandıktan sonra formasını giyer, giderken beni uyandır diyerek geri yatardı. Ben de öyle uzun uzun hazırlanan tiplerden değilimdir esasen, ama minik kardeş sabah uykusundan maksimum olarak faydalanmak isterdi yine de. Sonra mahmur mahmur uyanır, paltosunu giyer, otobüse yetişirdik.

fotoğraf (1)

Bu aralar halimi ona çok benzetiyorum doğrusu. Çünkü evde iyice hakimiyetini iyice ilan kedimiz geceleri zorla bizle uyumaya başladı. Aslında onunda beraber uyumak hoşuma gidiyor ama sabahları takriben 5-6 suları bu arkadaşta bir hareketlenme, yatağın üzerinde hop bir oraya bir buraya, kıpır kıpır bir haller. Zorla uyandırıyor cadı. Salona gidip gözlerim yarı kapalı bir 15 dakika oynatıyorum bunu. Oyuncağına yapışıp pıt pıt tırmalarken, koşa koşa geri dönüp, yatak odasının kapısını kapatıp yatağa atlıyorum. Sonra da garip bir uyku ve sabah uyanamama hali. Esasen uyumayıp kahvaltı etsem, sakin sakin hazırlansam, belki ortalığı toplasam ya da yoga yapsam ne tatlı olur değil mi? Ama cık, uyku çok tatlı geliyor. Yalnız geçen pazar arkadaşlarım kahvaltıya geleceği için Fıstık hanım kızımız uyandırınca hemen geri yatmayıp ekmek yaptım, tabii ki ekmek makinesinde. Sabah kahvaltıda sıcak ekmek yemenin tadı gerçekten ayrı oldu yani. Siz de deneyiniz.

Malzemeler (Küçük boy ekmek için)

 • 1 bardak su
 • 3 bardak beyaz un
 • 1/2 bardak yulaf ezmesi
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 1+1/4 tatlı kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı süt tozu
 • 2+1/4 kaşığı instant hamur mayası
 • 1/2 bardak kabukları çıkartılmış ay çekirdeği

Tarif

 • Unu eleyin, yulaf ezmesini de içine karıştırın.
 • Ekmek makinenizin talimatlarına uyun, benimkinde önce sıvılar, şeker ve tuz, sonra un ve unun ortasına hafif bir çukur açarak maya koyuluyor. Ekmek makinenizin temel ekmek programını, orta kabuk kalınlığını ve küçük ekmek boyutunu seçin. Bırakın o pişirsin. Bu arada hamurun durumunu kontrol etmeyi ve daha önce verdiğim taktikleri (tıklayınız) uygulamayı unutmayın.
Advertisements
This entry was posted in Ekmekler, Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

6 Responses to Yulaflı ekmek ve uyuyan kedi

 1. ersin says:

  Enfes yulaflı ekmeğin yanında ikram ettiğin portakallı zeytinleri de unutmamak gerek. Birbirine çok yakışıyo o ikisi. Nişan taksınlar :)) evlensinler :)))

 2. Elif says:

  Ne tatlı bir yazı olmuş! 😉 Cidden sabah erken kalkınca gün bereketli oluyor hayli.
  NOT:Blogunuzu güncellediğinizde çok mutlu oluyorum! 🙂

 3. Gozde says:

  Bu yaziyi yeni gordum. Fotograf da anlattiklarin da o kadar tatli ki. Eline saglik.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s