Şehirli insanın sıcakla mücadele yöntemleri : Lavantalı limonata

Sıcaak, çok sıcaak sevgili okur, sizin oraları bilmem ama Ankara resmen yanıyor. O yüzden bu sıcakta işinde gücünde olan, başta Ankara’da olmak üzere her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsanız siz denize girme ihtimalinden uzak tüm kader arkadaşlarım için, bu haftasonu yapılabileceğiniz en güzel aktiviteleri sıralıyorum şimdi, hayrını görünüz:

 1. Öncelik ne yapıp edip klimalı bir ortama kapağın atılmasıdır. Tabii ideal olan bu klimalı ortamın evde olmasıdır. Fakat eğer bu klimalı ortam evde bulunamazsa:
   1. Eve yakın bir alışveriş merkezi göze kestirilir, içine saat 11 sularında girip akşam 8-9 gibi ayrılmak suretiyle günün en sıcak kısmı atlatılır. Dikkat, bu aktivitenin en büyük tehlikesi alışveriş merkezinde haddinden fazla alışveriş yapıp kredi kartı borçlarınızı coşturmaktır, şimdiden uyarayım. Önlem olarak yanınıza alışveriş yapmayı sevmeyen birini almanız tavsiye olunur. Alışveriş yapmayacaklar sinemaya gidip, bir yerlerde oturup soğuk bir şeyler içerek, kitap, dergi karıştırarak, yanındaki sevgili insanla sohbet ederek günü geçirmeye çalışabilirler.
   2. Mümkünse eve yakın, olmadı en kısa şekilde ulaşılabilecek, kliması ve/veya kablosuz bağlantı ağı olan bir yer bulunur, bu cafe olur, arkadaş evi olur, kapısından kovulmayacağınız herhangi bir yer olur esasen. Kitabınızı, derginizi, laptopunuzu  da yanınıza alıp, bu serin ortamda uzuun uzuun takılabilirsiniz. Dikkat gittiğiniz yerden kibarca/açıkça kovulmamaya özen gösteriniz.
 2. Klimalı ortam bulunamıyorsa, bu sıcakta otobüse/arabaya vs.e binip de bi yere gidemem ben deniliyorsa, serin bir duş alınıp evde göze kestirilen bir üçlü koltuk olur, L koltuk olur, rahat bir yer bulunup, bunun üzerine yatılır, fazla kıpırdanmadan durulur. Karşıda bir vantilatör varsa pek hoş olur. Bu aktiviteniz sırasında arzu ederseniz kitap okuma, saçma sapan dizi izleme, laptopla mesafenizi koruyarak ufak ufak internette takılma, boş boş tavana bakma, üzerinize konan sineği kovma gibi işleri de gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Tabii bunların yanı sıra akşam serin bir vakitte hazırladığınız buz gibi lavantalı limonatadan da içebilirsiniz, çok güzel olur, tavsiye ederim.

Malzemeler

 • 4 limon (2/3 bardak limon suyu için)
 • 1/4 bardak lavanta
 • 1/2 bardak bal
 • 1/2 bardak limon
 • 5 buçuk bardak su

Tarif

 • 2 limonun kabuğunu soyun, bir tencerenin içine 5 buçuk bardak suyla beraber koyun, yüksek ısıda kaynatın. Kaynadıktan sonra lavantayı ekleyin, tencerenin ağzını kapatıp, altını kısın, 10 dakika sonra altını kapatın.
 • Bu arada limonların suyunu sıkın.
 • Lavantalı karışımı bir tülbent veya delikli süzgeç yardımı ile süzün. İçine balı ekleyip karıştırın. Limon suyunu ekleyin. Bu aşamadan sonra tadına bakın, tadı az gelirse biraz daha bal ekleyebilirseniz. Soğuduktan sonra bol buzla doya doya için.

Notlar

 • Tarifi Martha Stewart’tan aldım, lavanta miktarını azalttım, orijinalı için buradan tıklayınız, tık tık.

 

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged . Bookmark the permalink.

2 Responses to Şehirli insanın sıcakla mücadele yöntemleri : Lavantalı limonata

 1. Nil says:

  eline sağlık kuş! Üşüyen terleyenin halinden anlamazmış, burası 15 derece, sabah ceketin önünü kapattım…
  AVMlerden uzak durun bence, o filtrelerin halini bir kere görseniz, bir daha adım atmazsınız AVM’ye…
  Rendelenmiş limon kabuklarını şekerle ezip sarı bir şekerleme elde etme faslı yok mu?

  • nur says:

   Sağol Nilim, valla burası öyle bir sıcak ki, AVM’lerin kirli filtrelerine kurban olursun öyle diyeyim sana.
   Bu tarifte rendelenmiş limon kabuklarını şekerle ezme faslı yok, direkt kaynatıyosun, daha pratik bana sorarsan.Balı eklemeyi unutmuşum malzemeler listesine yarım bardak bal var şeker yerine. Düzelttim şimdi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s